PLC زیمنس

PLC (Programmable Logie ContrOller)تشکیل شده از
1-منبع تغذیه
2 – واحد پردازشگر مرکزیCPU
3-حافظه MEMORY
4– ترمینالهای ورودی Input
5- ترمینالهای خروجOutput
6-ماژول IM
7- ماژول ارتباط Procesory یا کارت شبکه

Cpu: واحد پردازشگر مرکزی است و بعنوان مغز سیستم کنترل محسوب میشود تمامی عملیات و محاسبات منطقی مورد نیاز در CPU انجام میشود.

اطلاعات دریافتی در ورودی از طریق گذرگاه Bus به Cpu ارسال شده و طبق برنامه کاربر در سی پی یو پردازش میشود و نتایج بدست آمده پس از پردازش از طریق گذرگاه به خروجیها و از طریق خروجیها به محرکها و رله ها جهت کنترل دستگاه ارسال میشود.

هنگام انتخاب Cpu لازم است تعداد ورودی ، تعداد خروجی ،تعداد Counter ، تعداد تایمر و تعداد Bit Memory مورد نیاز پروژه را بدانیم سپس از روی کاتالوگ Cpu مورد نظر را اتخاب کنیم.

شماره های CPU زیمنس ونحوه نامگذاری آنها

313 : عدد اول از سمت چپ سری Cpu را نشان میدهد اگر عدد 4 بود یعنی سری 400 ، دو رقم بعدی شماره Cpu میباشد که هرچه بالاتر رود تعداد ورودی و خروجی و تعداد بایت حافظه و تعداد تایمر و counter بیشتری را پوشش میدهد بعد از آن پسوند قرار میگیرد مانند 313C پسوند C  یعنی CPU  از نوع کامپکت است و تعدادی ورودی و خروجی روی CPU بصورت Onboard وجود دارد که تعداد آنها نیز براساس CPU  متفاوت است.

 

منبع تغذیه  SIEMENS POWER SUPPLY

جهت تغذیه قسمتهای مختلف plc از جمله ورودیها ، خروجیها ، EPD و بطور کلی هر ماژول که به Cpu متصل میشود لازم است ابتدا تغذیه منبع تامین شود تغذیه منبع باید از نوع سوییچینگ باشد

  • خروجی منبع تغذیه سوییچینگ در مقابل اضافه بار و اتصال کوتاه حفاظت شده است به عنوان مثال اگر خروجی اتصال کوتاه شود ولتاژخروجی صفر شده و وقتی اتصال کوتاه برطرف شود به شرایط عادی برمیگردد
  • بانوسان ولتاژ بین 110 تا 240 خروجی همواره 24VDC ثابت است

خروجی منبع تغذیه سوییچینگ ریپل کمی دارد و باعث میشود راندمان plc افزایش یابد.

شرایطی که هنگام انتخاب منبع تغذیه لازم است در نظر داشته باشیم

  • با شبکه ایران همخوانی داشته باشد
  • قابلیت تامین جریان مورد نیاز کل سیستم را دارا باشد.

PLC زیمنس

LOGO

کنترل کننده ساده و ارزان قیمت است که برای کارهای کنترلی کوچک مانند ساختمانها و یاماشینهای کوچک کاربرد دارد این PLCبه صورت COMPACT است و برنامه نویسی آن توسط کلیدهای روی آن انجام میشود.
برای برنامه نویسی از طریق کامپیوتر باید نرم افزار LOGO SOFT COMFORT نصب شود.
زبانهای برنامه نویسی LOGO عبارتند از LAD وFbd که از طریق نرم افزار در کامپیوتر نوشته می شود.

 

پی ال سی به راحتی قابلییت ارتباط با دستگاه صنعتی را دارد ولی در کامپیوتر لازم است به آن کارت isa اضافه شود تا امکان ارتباط ایجاد شود و گاهی اوقات برقراری ارتباط با بعضی از پارامترهای صنعتی غیر ممکن است.

 

شرکت ایرکو افتخار دارد سالها در زمینه تامین کلیه تجهیزات اتوماسیون زیمنس مانند رله و و لوگو برای صنایع ایران یکی از موفقترین تامین کنندگان بوده است و در رقابت با سایر شرکتها بیشترین فراهم آوری را برای صنایع فولاد ، ذوب آهن اصفهان و فولاد هرمزگان  داشته است.

 

.